Eğitim

'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek 'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek
Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak
Manisa'nın En Büyük Kitap Hazinesi! Manisa’nın En Büyük Kitap Hazinesi!
Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı
Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı
Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı
Turgutlu Kent Eğitim Koleji'nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi Turgutlu Kent Eğitim Koleji’nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi
Başarılı olmak için, başarıyı açıklayabilmek gerekiyor Başarılı olmak için, başarıyı açıklayabilmek gerekiyor
Levent Uysal'dan 29 Ekim mesajı Levent Uysal'dan 29 Ekim mesajı
'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız' 'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız'
Kolej öğretmenleri yüksek lisansa başlıyor Kolej öğretmenleri yüksek lisansa başlıyor
Akademisyenleri girişimciye dönüştüren 'LeanLab' programının 2'nci dönemi başlıyor Akademisyenleri girişimciye dönüştüren 'LeanLab' programının 2'nci dönemi başlıyor
'Hayvanlar ve Biz' üniversite öğrencilerine anlatıldı 'Hayvanlar ve Biz' üniversite öğrencilerine anlatıldı
Beden psikoterapisi odaklı yüksek lisans programı ilk öğrencilerini aldı Beden psikoterapisi odaklı yüksek lisans programı ilk öğrencilerini aldı
Sosyal medyada fenomen olma isteği 'paylaşım hastalığını' doğuruyor Sosyal medyada fenomen olma isteği 'paylaşım hastalığını' doğuruyor
MIP'ten eğitime destek MIP'ten eğitime destek
Yeşil Kitap Kahve'de Fotoğraf Konuşulacak Yeşil Kitap Kahve’de Fotoğraf Konuşulacak
Kent Eğitim Koleji öğrencilerinden harekattaki Mehmetçiğe duygu dolu mektup Kent Eğitim Koleji öğrencilerinden harekattaki Mehmetçiğe duygu dolu mektup
3'üncü Uluslararası İslam Dünyası Konferansı başlıyor 3'üncü Uluslararası İslam Dünyası Konferansı başlıyor
Eğitim Haberleri

'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek

Dünya Bankası geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin hem büyüme rakamını revize etmiş hem de zor ekonomik dönemden çıkıldığını bildirmişti. Banka tarafından yayımlanan rapora göre önümüzdeki iki yıl için büyümenin sırasıyla yüzde 3 ve 4 oranda artacağı tahmininde bulunulmuştu. Öte yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Türkiye'nin kredi notu görünümünün negatiften durağana yükseltmişti. Tüm bu adımların ardından gözler benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi. Bir sorun olmaması durumunda benzer adımların diğer kuruluşlardan da geleceği ön görülüyor.

Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Nestle Türkiye iş birliğinde 2012 yılında 50 okulda, yılda 9 bin çocuk ve 18 bin veliye erişim hedefiyle başlatılan Sağlıklı Adımlar projesiyle 7 yılda 15 şehirdeki 76 okulda, 86 bin öğrenci, 172 bin veli ve 2 bin 900 öğretmene ulaşıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir ve Nestle Türkiye CEO'su Ansgar Bornemann, İstanbul'da düzenledikleri toplantıda projenin başarılarını, yenilikleri ve gelecek planlarını paylaştı.

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA HEDEF;31 BİN ÇOCUK

'Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestle' programı kapsamında yürütülen proje 3'üncü sınıf öğrencileri arasında beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında bilinci artırmayı ve fiziksel aktiviteyi desteklemeyi hedefliyor. Bu yıl projeye iki yeni şehir olarak Van ve Kars da eklendi. Böylece yıllık erişim hedefi iki katına çıkarak 17 şehir, 172 okul, yılda 1 bin140 öğretmen, 31 bin çocuk ve 62 bin ebeveyne yükseldi.

PROJENİN ETKİSİ ARTIYOR

Ön-test son-test yöntemiyle gerçekleştirilen etkiyi değerlendirme ölçümlemelerine göre, 7 yılda bilgi düzeyinde kaydedilen ortalama iyileşme, öğretmenlerde yüzde 19,1, çocuklarda ise yüzde 19,6 oldu. Geçen yıl elde edilen sonuçlar ise, öğretmenlerde yüzde 34, öğrencilerde ise yüzde 25 düzeyinde gerçekleşti.

'ÇOCUKLARIN HAYATINDA FARK YARATMAYI HEDEFLİYORUZ'

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir, 'Eğitim gibi dinamik ve sürekli yenilenmeyi gerektiren bir alanda kalitenin artırılması, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, toplumun tüm kesimlerinin ve hatta uluslararası iş birliklerinin sağlanması ile mümkündür. Bu projede sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında çocuklarımızın hayatlarında fark yaratmak üzere yola çıktık. Sağlıklı Adımlar projesinin iki önemli vurgusu bulunuyor. Bunlardan ilki, çocuk ve gençlerimize sağlıklı beslenme konusunda alışkanlık kazandırmak diğeri ise fiziksel etkinlik ve spor yapmaları için fırsatlar sunmaktır. Amaçladığımız hedeflere ulaşacağımıza duyduğum inançla emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.

BORNEMANN: HER GÜN 1 MİLYAR İNSANA ULAŞIYORUZ

Nestlé Türkiye CEO'su Ansgar Bornemann ise, ürün ve hizmetlerle ile her gün 190 ülkede 1 milyar insana ulaştıklarını söyleyerek, 'Yılda ortalama 1,7 milyar dolarlık yatırım ile, gıda sektöründe en büyük Ar-Ge ağına sahibiz. Dünyada 152 yılımızı, Türkiye'de ise 113 yılımızı geride bıraktık. Türkiye'deki köklü tarihimizin, ülkenin sağlıklı geleceğine yaptığımız önemli bir katkı olarak gördüğümüz Sağlıklı Adımlar projesine ne kadar bağlı olduğumuzun anlaşılması açısından önemli olduğuna inanıyorum' diye konuştu.

HEDEF; DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR

'Ortak Değer Yaratma' yaklaşımına da değinen Bornemann, 'Ortak Değer Yaratma anlayışımız çerçevesinde, iş alanlarımızla doğru orantılı olacak şekilde bireylere ve ailelere, topluluklara ve gezegenimize fayda sağlayacak uzun soluklu projeler geliştiriyoruz. Bu yaklaşım, aslında 'yaşam kalitesini artırma ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunma' amacımızı hayata geçirmemizde bize rehberlik eden bir yol haritası. Yol haritamızın en başında, bugünün çocuklarının yarının sağlıklı yetişkinleri olabilmeleri için, beslenme ve fiziksel aktivitenin değerini öğrenmeleri var. Tam da bu yüzden, dünya çapında hayata geçirdiğimiz Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestlé Programı, 2018 sonu itibarıyla 86 ülkede 20 milyon çocuğa ulaştı. Sağlıklı Adımlar, bu global programın yerel düzeydeki en başarılı uygulamalarından biri. Bu, sağlıklı bir gelecek için çocuklarda davranış değişikliği yaratan, uzun vadeli ve ileriyi gören bir proje. Bizimle aynı vizyonu paylaşarak bu projede bizimle iş birliği yapan Millî Eğitim Bakanlığı'na, her aşamada sundukları büyük destek ve katkılardan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum' ifadelerini kullandı.

PROJENİN DETAYLARI

İlk uygulama yılı olan 2012'de, 50 okulda, yılda 9 bin çocuk ve 18 bin veliye erişim hedefiyle başlayan projede, öğrenciler, yılda 32 saatlik bir eğitimle, beslenme ve fiziksel aktivitenin temel prensiplerini öğreniyor, gıda konusunda pozitif bir yaklaşım geliştiriyor, yeme ve içme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması konusunda pratik tavsiyeler alıyor.

ÇOCUKLARIN GERİ DÖNÜŞÜM ALANINDAKİ FARKINDALIĞI ARTIRILACAK

2019-2020 eğitim öğretim yılında projeye 'çevre modülü' eklendi. Böylece, çocuklar, Hayat Bilgisi derslerinde Sağlıklı Adımlar projesi kapsamında, 'geri dönüşüm' konu başlığını ele alacak. Geri dönüştürülebilir malzemeler ve geri dönüşümün ekonomi ve çevreye katkısı hakkında bilgi edinecek.

Manisa’nın En Büyük Kitap Hazinesi!

Türkiye Dil ve Edebiyat Deneği Manisa Şubesi “Kütüphane Sohbetleri Projesi” kapsamında Manisa Yazması Eserler Kütüphanesi’ni ziyaret etti. Kütüphane Müdürü Ali Arı TDED Yönetim Kurulu Üyelerine kütüphane ve verilen hizmetler hakkında bilgi verirken kurum olarak her türlü projede yardımcı olabileceklerini beyan etti.

Eğitimciye Şiddete Hep Birlikte Dur Demeliyiz

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Eğitimcilere uygulanan şiddete dikkat çekmek için açıklamalarda bulundu.

Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı

Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüs Müdürü Mustafa Onur BOZKUŞ, Öğretmenler günü mesajı yayımladı.

Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bu yıl 12'ncisi düzenlenen ve Japonya, Romanya, Litvanya, Meksika, Fransa, İspanya, Türkiye, Rusya, Yunanistan, Moldova, Peru, Sırbistan, Kolombiya, Ekvator olmak üzere 14 ülkenin katıldığı Robochallenge 2019 Romanya Robot Yarışması'nda dünya üçüncülüğünü Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri elde etti.

Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner 'Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmasının Üçüncüsünün başlaması dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 

Turgutlu Kent Eğitim Koleji’nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi

Kent Eğitim Koleji Turgutlu kampusü tarafından tertiplenen 'Cumhuriyet' etkinliği, dün akşam Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı

Başarılı olmak için, başarıyı açıklayabilmek gerekiyor

Her öğrencinin başarı ya da başarısızlığının altında farklı nedenler olduğunu ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Derya Kavgaoğlu, 'Bu, yetenek gibi içsel ve sabit bir neden olabilir. Fakat verilen görevin zorluğu, şans veya çaba gibi değişken bir neden de olabilir' dedi.

Levent Uysal'dan 29 Ekim mesajı

Levent Uysal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96'ncı yılına ilişkin yayımladığı mesajda;

'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız'

Cambridge İnovasyon Enstitüsü tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen 'AI World Conference'; Harvard, IBM, Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi dünya devlerini bir araya getirdi. Programa, dünyanın ve Amerika'nın çeşitli bölgelerinden 3 bin kişi katıldı. Yapay zekanın uygulamadaki durumlarına odaklanıldığı, yapay zeka çözümlemeleri ve ağ iletişim ve iş geliştirme fırsatlarının sunulduğu konferansa, dünya yapay zeka piyasasını elinde tutan firmaların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 250 konuşmacı katıldı. Amazon'un yöneticilerinden Wilfred Justin, IBM'den Pin-Yu Chen ile MIT'den 'Yüzyılı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri' ve dünyanın en etkili 7 veri bilimcisinden biri olan Dr. Alex Sandy Pentland konuşmacı olarak yer aldı. 'Ekonomiyi destekle ve insanların hayatını değiştir' sloganıyla hareket eden konferansın, Türkiye'den tek konuşmacısı ise BAU Global Başkanı Enver Yücel oldu. Yücel, şuan sadece Türkiye'de kullanılan yapay zeka altyapısıyla kişiselleştirilmiş sistemi, yakında dünya pazarına açacaklarını söyledi.

Kolej öğretmenleri yüksek lisansa başlıyor

Mektebim Koleji'nde yaklaşık 5 ay önce gerçekleşen değişim ile öğretmenler, okulun odağı haline geldi. Öğrencileri daha iyi yetiştirmek için, öncelikle öğretmenleri daha donanımlı hale getirmek isteyen yetkililer 'Sana Değer Öğretmenim' adlı bir proje başlattı. Projenin ilk ayağında öğretmenlere tamamlayıcı sağlık sigortası yapan kurum, ikinci olarak İstanbul Arel Üniversitesi ile akademik takvim yılında bir anlaşma gerçekleştirdi. Yapılan bu anlaşma kapsamında, kolej öğretmenleri arasından mülakatta başarılı bulunan bir grup, üniversite bünyesinde yer alan tezsiz İşletme yüksek lisans programına katılacak.

Akademisyenleri girişimciye dönüştüren 'LeanLab' programının 2'nci dönemi başlıyor

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteği ve Özyeğin Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ilk dönem faaliyetleri gerçekleştirilen 'LeanLab: Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı' için ikinci dönem başvuru süresi son gün 15 Kasım.

'Hayvanlar ve Biz' üniversite öğrencilerine anlatıldı

İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Halkla İlişkiler ve Tanıtım Öğrencileri Sektörle Buluşuyor' programının konuğu İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi İSG'nin Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal oldu. Soysal, söyleşide Sabiha Gökçen Havalimanı tarafından yapılan sosyal sorumluluk projelerini ve özel gün iletişim etkinliklerini anlattı.

Beden psikoterapisi odaklı yüksek lisans programı ilk öğrencilerini aldı

Maltepe Üniversitesi, Türkiye'de beden psikoterapisinin yaygınlaştırılması amacıyla 'Uluslararası Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı'nı açtı. Bu sene ilk defa öğrenci alan programa yurt dışından önemli çalışmalara imza atmış yabancı öğretim görevlileri dahil edildi. 13 öğrencinin ders almaya başladığı program İngiltere Sağlık Sistemi iş birliğiyle geliştirildi.

Sosyal medyada fenomen olma isteği 'paylaşım hastalığını' doğuruyor

Sosyal medya üzerinden doğruluğu kesin olmayan bilgilerin paylaşılmaması uyarısında bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Yeni Medya Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akçay, 'Fenomen olma dürtüsü ilk ve sürekli paylaşım yapma hastalığını doğuruyor. Doğruluğundan emin olunmayan çarpıtma haberleri sosyal medyada paylaşmayın. Hızla gelişen bilgi iletişim teknolojileri özellikle yapay zek teknolojisi de akla yatkın ve herkesi ikna edebilecek düzeyde haber yazabilir hale gelmiştir. Toplum olarak bilgi kirliliği yapan yani sahte görüntü, yalan haber, bilgi ve belgelerle içerik üreten trolleri ve gerçeğe yakın haber üretebilen yapay zek teknolojilerini farkında olmamız son derece önemli' diye konuştu.

'GELENEKSEL MEDYADAN TEYİT EDİN'

Bilgi kirliliğine yönelik farklı kaynaklardan yararlanılması gerektiğini aktaran Dr. Akçay, 'Öncelikle geleneksel medyanın dijital platformlarından ve güvenirliliği yüksek haber sitelerinden haberi teyit etmeyi bir davranış alışkanlığı haline getirebiliriz' ifadelerini kullandı.

'MEDYA OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ ÖNEMLİ'

Bilgi kirliliğinden korunmak için yeni medya okuryazarlığı eğitiminin sadece okullarda öğrencilerin değil toplumun tüm kesiminin alması gerektiğini savunan Akçay, 'Toplumda paniğe ve korkuya sebep olabilecek haberleri paylaşmadan önce kişi, bu paylaşımın toplumu psikolojisini negatif yönde etkileyebileceğini göz önünde bulundurup öncelikle doğruluğundan emin olmak için haberi farklı güvenilir kaynaklardan araştırmalıdır. Unutmamalıyız ki sosyal medya gelip geçici değil hayatımızda sürekli yer alacak bir olgudur bu yüzden de etiğe uygun kullanmayı öğrenmeliyiz' dedi.

'SOSYAL MEDYA TROLLERİNİN EN GÜÇLÜ OLDUĞU DÖNEM'

Seçim, savaş, ekonomik kriz, terörle mücadele gibi bir ülkenin tüm vatandaşlarını ilgilendiren ortak konularda sosyal medya trollerinin harekete geçtiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Onur Okan Demirci ise, 'Bu tür olaylar gerçeği yansıtmayan paylaşımların yayılması için en uygun zemini oluşturduğundan bunu fırsata çevirmek isteyenlerin tam olarak bekledikleri andır. Tüm toplumu ilgilendiren konularda insanların da bu konulara olan ilgileri her zamankinden daha fazla olduğu için daha önce dikkat çekmeyen paylaşımlar çok daha dikkat çeker ve ciddiye alınır bir hale bürünürler. Toplumsal hassasiyetin artışı ve algıda seçicilik ile mevcut konu ile ilgili paylaşımların doğru veya yanlış olmasına bakılmaksızın yaygınlaşmasına ve ciddiye alınmasına neden olur' diye konuştu.

Sosyal medya trollerinin böyle durumlarda vatandaşların hassas oldukları noktaları hedef aldığını ifade eden Demirci, 'Yaratılan öfke duygusu sayesinde troller paylaşımlarının çok geniş kitlelere ulaşmasını hedeflerler. Bazı kişilerce basit bir şaka amaçlı üretilmiş paylaşımlar bile toplumsal durumlarda şaka özelliğini yitirerek oldukça ciddiye alınmasına neden olur. İnsan psikolojisi, toplumsal olaylardaki tüm paylaşımları yaşanmakta olan olayın mevcut ciddiyetine göre değerlendirmektedir. Bu psikolojinin vermiş olduğu açıktan yararlanmak isteyen sosyal medya trolleri halkı yönlendirmede önemli rol oynarlar' ifadelerini kullandı.

Toplam 68 haber.