Eğitim

Uzaktan eğitim sürecinde okulu eve getirdiler Uzaktan eğitim sürecinde okulu eve getirdiler
Ahmet Rasim Sabuncuoğlu'nu Anacaklar Ahmet Rasim Sabuncuoğlu'nu Anacaklar
İyiliğe, Doğruluğa ve Adalete Çağıranların Sendikasıyız İyiliğe, Doğruluğa ve Adalete Çağıranların Sendikasıyız
6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını verildi 6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını verildi
Otogargara'yı izlemeye gelen vatandaşlar salona sığmadı Otogargara'yı izlemeye gelen vatandaşlar salona sığmadı
Yatay geçişte hedef geleceğin meslekleri Yatay geçişte hedef geleceğin meslekleri
İnsan Haklarını Değerli Kılan, İnsanın Yaradılışı ve Onurudur İnsan Haklarını Değerli Kılan, İnsanın Yaradılışı ve Onurudur
'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek 'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek
Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak
Manisa'nın En Büyük Kitap Hazinesi! Manisa’nın En Büyük Kitap Hazinesi!
Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı
Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı
Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı
Turgutlu Kent Eğitim Koleji'nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi Turgutlu Kent Eğitim Koleji’nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi
Başarılı olmak için, başarıyı açıklayabilmek gerekiyor Başarılı olmak için, başarıyı açıklayabilmek gerekiyor
Levent Uysal'dan 29 Ekim mesajı Levent Uysal'dan 29 Ekim mesajı
'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız' 'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız'
Kolej öğretmenleri yüksek lisansa başlıyor Kolej öğretmenleri yüksek lisansa başlıyor
Eğitim Haberleri

Uzaktan eğitim sürecinde okulu eve getirdiler

Online platformda ders programına uygun olarak sınıf oluşturan öğretmenler ve öğrenciler, uzaktan eğitim sürecinde okulu eve getiriyor.

Ahmet Rasim Sabuncuoğlu'nu Anacaklar

Ahmet Rasim Sabuncuoğlu Yıldızlar Musiki Topluluğu, 26 Şubat 2020 Çarşamba gecesi Ahmet Piriştina Kültür Merkezinde bir konser verecek..

İyiliğe, Doğruluğa ve Adalete Çağıranların Sendikasıyız

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şubesi, Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Ahmetli ilçesine ziyarette bulundu.

Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsü Giriş Sınavı '11 -12 Ocak 2020' Tarihlerinde Yapılacak

Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsü '11 -12 Ocak 2020' Tarihlerinde Giriş Sınavı Yapacağını duyurdu. Sınav Kayıtlarımız Başladı.

6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını verildi

AK Parti Manisa Milletvekili Avukat Mehmet Ali Özkan’dan Soma Termik Santrali’nin durumu hakkında basın açıklaması yaptı.

Otogargara'yı izlemeye gelen vatandaşlar salona sığmadı

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı Turgutlu Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Üniversite Tiyatro Grubu oyuncuları tarafından sahnelenen Otogargara’yı izlemeye gelen vatandaşlar salona sığmadı.

Yatay geçişte hedef geleceğin meslekleri

Farklı bölüme ya da başka üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen üniversite öğrencilerinin beklediği yatay geçiş dönemi 29 Kasım'da başladı. Başvurular devam ederken Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Altuntaş yatay geçiş ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Her yıl binlerce gencin yeniden üniversite sınavına girmesinden dolayı Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) harekete geçerek yatay geçiş şartlarını daha uygun hale getirdiğini ifade eden Altuntaş, tüm lisans ve ön lisans öğrencilerinin bu haktan faydalanabileceğini belirtti.

Genel ağırlıklı not ortalamasının dışında merkezi yerleştirme puanıyla da yatay geçişin mümkün olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş, 'Şu an çok güzel bir sistem var. Merkezi yerleştirme puanınız o üniversitenin ilgili yıldaki taban puanına eşit veya ondan yüksek ise yatay geçiş yapma hakkını elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca yatay geçiş kontenjanları da eski dönemlere nazaran daha yüksek' dedi.

EN FAZLA HANGİ BÖLÜMLERE GEÇİŞ OLACAK?

Merkezi yerleştirme döneminde hangi bölüm en fazla tercih aldıysa yatay geçişte de o bölümün fazla tercih alacağını bildiren Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş şöyle konuştu:

'Özellikle psikoloji ve bilişim eksenli bölümler ile ön lisanstaki sağlık programlarında tercih fazla olabilir. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerinde üniversiteler arası yatay geçiş muhakkak olacaktır. Ancak bir kriter daha var. O yıl ki yerleştirme döneminde geleceğin meslekleri olarak seçilen bölümlere önemli ölçüde yatay geçiş yapılıyor.'

DÖNEM ARALARINDA DEVLETTEN VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE GEÇİŞ ARTIYOR

Devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine yatay geçişin belirli açılardan avantaj oluşturabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş, 'Birçok veli ve öğrenciden bu yönde geri dönüşler alıyoruz. Özellikle başka bir şehre okumaya giden öğrenciler için birçok unsur birlikte düşünüldüğünde kendi şehrindeki bir vakıf üniversitesinde eğitim görmesi bir avantaj oluşturuyor. Bahar dönemleri Anadolu'daki devlet üniversitelerinin birinci sınıflarından İstanbul'daki vakıf üniversitelerine yoğun geçişlerin olduğu dönemlerdir. Birçok açıdan gittiği şehre uyum sağlayamayan öğrenci geriye dönüş yapabiliyor' diye sözlerine devam etmiştir.

KURUM İÇİ, KURUMLAR ARASI VE YURT DIŞI YATAY GEÇİŞ

Bahar dönemi kurum içi ve kurumlar arası yatay geçiş imknları hakkında bilgilendirmede bulunan Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş, 'Kurum içi yatay geçişlerde öğrenciler, merkezi sınava girdiği yılda aldığı puan ve puan türünün, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı ya da genel ağırlıklı not ortalamaları ile yatay geçiş yapılabilir. Kurumlar arası geçişlerde ön lisans programlarında merkezi yerleştirme puanı ve not ortalamasıyla, lisans programlarında da merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılabilir. Yurt dışı yatay geçişlerde bahar döneminde ön lisans programlarına genel ağırlıklı not ortalamaları ile yatay geçiş yapılabilir' açıklamasını yaptı.

GEÇİŞ OLANAKLARIMIZ ÇOK CAZİP

Nişantaşı Üniversitesi'ne yatay geçiş olanaklarının çok cazip olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş şöyle konuştu:

'Nişantaşı Üniversitesi uygulamaya yönelik eğitim veren bir üniversitedir. Kurulduğumuzdan beri üniversite-sanayi iş birliğini aktif bir şekilde devam ettiriyoruz. Burs olanakları geniş bir üniversiteyiz. Büyük bir kampüste onlarca uygulama laboratuvarı, atölyeler ve çok sayıda sosyal alan ile eğitim faaliyetleri sürdürülmekte. Çözüm ortaklarınca sağlanan staj imknları, mesleki uygulama dersleri ile sektöre yönelik eğitim ve sektör temsilcilerince yönetilen dersler gibi birçok olanağımız var. Bu anlamda Nişantaşı Üniversitesi'ne yatay geçiş olanaklarının birçok açıdan cazip olduğunu düşünüyoruz.'

BAŞVURU İÇİN SON GÜN 10 ŞUBAT

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Altuntaş son olarak başvuruların 10 Şubat Pazartesi günü sona ereceğini hatırlattı.

İnsan Haklarını Değerli Kılan, İnsanın Yaradılışı ve Onurudur

Memur-Sen Manisa İl temsilcisi ve eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

'Ekonomide dengelenme'ye uluslararası öğrencilerle destek

Dünya Bankası geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin hem büyüme rakamını revize etmiş hem de zor ekonomik dönemden çıkıldığını bildirmişti. Banka tarafından yayımlanan rapora göre önümüzdeki iki yıl için büyümenin sırasıyla yüzde 3 ve 4 oranda artacağı tahmininde bulunulmuştu. Öte yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Türkiye'nin kredi notu görünümünün negatiften durağana yükseltmişti. Tüm bu adımların ardından gözler benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi. Bir sorun olmaması durumunda benzer adımların diğer kuruluşlardan da geleceği ön görülüyor.

Sağlıklı Adımlar projesi hedef büyüttü 31 bin öğrenciye ulaşılacak

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Nestle Türkiye iş birliğinde 2012 yılında 50 okulda, yılda 9 bin çocuk ve 18 bin veliye erişim hedefiyle başlatılan Sağlıklı Adımlar projesiyle 7 yılda 15 şehirdeki 76 okulda, 86 bin öğrenci, 172 bin veli ve 2 bin 900 öğretmene ulaşıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir ve Nestle Türkiye CEO'su Ansgar Bornemann, İstanbul'da düzenledikleri toplantıda projenin başarılarını, yenilikleri ve gelecek planlarını paylaştı.

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA HEDEF;31 BİN ÇOCUK

'Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestle' programı kapsamında yürütülen proje 3'üncü sınıf öğrencileri arasında beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında bilinci artırmayı ve fiziksel aktiviteyi desteklemeyi hedefliyor. Bu yıl projeye iki yeni şehir olarak Van ve Kars da eklendi. Böylece yıllık erişim hedefi iki katına çıkarak 17 şehir, 172 okul, yılda 1 bin140 öğretmen, 31 bin çocuk ve 62 bin ebeveyne yükseldi.

PROJENİN ETKİSİ ARTIYOR

Ön-test son-test yöntemiyle gerçekleştirilen etkiyi değerlendirme ölçümlemelerine göre, 7 yılda bilgi düzeyinde kaydedilen ortalama iyileşme, öğretmenlerde yüzde 19,1, çocuklarda ise yüzde 19,6 oldu. Geçen yıl elde edilen sonuçlar ise, öğretmenlerde yüzde 34, öğrencilerde ise yüzde 25 düzeyinde gerçekleşti.

'ÇOCUKLARIN HAYATINDA FARK YARATMAYI HEDEFLİYORUZ'

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir, 'Eğitim gibi dinamik ve sürekli yenilenmeyi gerektiren bir alanda kalitenin artırılması, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, toplumun tüm kesimlerinin ve hatta uluslararası iş birliklerinin sağlanması ile mümkündür. Bu projede sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında çocuklarımızın hayatlarında fark yaratmak üzere yola çıktık. Sağlıklı Adımlar projesinin iki önemli vurgusu bulunuyor. Bunlardan ilki, çocuk ve gençlerimize sağlıklı beslenme konusunda alışkanlık kazandırmak diğeri ise fiziksel etkinlik ve spor yapmaları için fırsatlar sunmaktır. Amaçladığımız hedeflere ulaşacağımıza duyduğum inançla emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.

BORNEMANN: HER GÜN 1 MİLYAR İNSANA ULAŞIYORUZ

Nestlé Türkiye CEO'su Ansgar Bornemann ise, ürün ve hizmetlerle ile her gün 190 ülkede 1 milyar insana ulaştıklarını söyleyerek, 'Yılda ortalama 1,7 milyar dolarlık yatırım ile, gıda sektöründe en büyük Ar-Ge ağına sahibiz. Dünyada 152 yılımızı, Türkiye'de ise 113 yılımızı geride bıraktık. Türkiye'deki köklü tarihimizin, ülkenin sağlıklı geleceğine yaptığımız önemli bir katkı olarak gördüğümüz Sağlıklı Adımlar projesine ne kadar bağlı olduğumuzun anlaşılması açısından önemli olduğuna inanıyorum' diye konuştu.

HEDEF; DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR

'Ortak Değer Yaratma' yaklaşımına da değinen Bornemann, 'Ortak Değer Yaratma anlayışımız çerçevesinde, iş alanlarımızla doğru orantılı olacak şekilde bireylere ve ailelere, topluluklara ve gezegenimize fayda sağlayacak uzun soluklu projeler geliştiriyoruz. Bu yaklaşım, aslında 'yaşam kalitesini artırma ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunma' amacımızı hayata geçirmemizde bize rehberlik eden bir yol haritası. Yol haritamızın en başında, bugünün çocuklarının yarının sağlıklı yetişkinleri olabilmeleri için, beslenme ve fiziksel aktivitenin değerini öğrenmeleri var. Tam da bu yüzden, dünya çapında hayata geçirdiğimiz Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestlé Programı, 2018 sonu itibarıyla 86 ülkede 20 milyon çocuğa ulaştı. Sağlıklı Adımlar, bu global programın yerel düzeydeki en başarılı uygulamalarından biri. Bu, sağlıklı bir gelecek için çocuklarda davranış değişikliği yaratan, uzun vadeli ve ileriyi gören bir proje. Bizimle aynı vizyonu paylaşarak bu projede bizimle iş birliği yapan Millî Eğitim Bakanlığı'na, her aşamada sundukları büyük destek ve katkılardan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum' ifadelerini kullandı.

PROJENİN DETAYLARI

İlk uygulama yılı olan 2012'de, 50 okulda, yılda 9 bin çocuk ve 18 bin veliye erişim hedefiyle başlayan projede, öğrenciler, yılda 32 saatlik bir eğitimle, beslenme ve fiziksel aktivitenin temel prensiplerini öğreniyor, gıda konusunda pozitif bir yaklaşım geliştiriyor, yeme ve içme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması konusunda pratik tavsiyeler alıyor.

ÇOCUKLARIN GERİ DÖNÜŞÜM ALANINDAKİ FARKINDALIĞI ARTIRILACAK

2019-2020 eğitim öğretim yılında projeye 'çevre modülü' eklendi. Böylece, çocuklar, Hayat Bilgisi derslerinde Sağlıklı Adımlar projesi kapsamında, 'geri dönüşüm' konu başlığını ele alacak. Geri dönüştürülebilir malzemeler ve geri dönüşümün ekonomi ve çevreye katkısı hakkında bilgi edinecek.

Manisa’nın En Büyük Kitap Hazinesi!

Türkiye Dil ve Edebiyat Deneği Manisa Şubesi “Kütüphane Sohbetleri Projesi” kapsamında Manisa Yazması Eserler Kütüphanesi’ni ziyaret etti. Kütüphane Müdürü Ali Arı TDED Yönetim Kurulu Üyelerine kütüphane ve verilen hizmetler hakkında bilgi verirken kurum olarak her türlü projede yardımcı olabileceklerini beyan etti.

Eğitimciye Şiddete Hep Birlikte Dur Demeliyiz

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Eğitimcilere uygulanan şiddete dikkat çekmek için açıklamalarda bulundu.

Bozkuş'dan Öğretmenler günü mesajı

Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüs Müdürü Mustafa Onur BOZKUŞ, Öğretmenler günü mesajı yayımladı.

Türk öğrencilerden robotik yarışmasında uluslararası başarı

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bu yıl 12'ncisi düzenlenen ve Japonya, Romanya, Litvanya, Meksika, Fransa, İspanya, Türkiye, Rusya, Yunanistan, Moldova, Peru, Sırbistan, Kolombiya, Ekvator olmak üzere 14 ülkenin katıldığı Robochallenge 2019 Romanya Robot Yarışması'nda dünya üçüncülüğünü Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri elde etti.

Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmamızın Üçüncüsü Başladı

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner 'Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışmasının Üçüncüsünün başlaması dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 

Turgutlu Kent Eğitim Koleji’nin 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi

Kent Eğitim Koleji Turgutlu kampusü tarafından tertiplenen 'Cumhuriyet' etkinliği, dün akşam Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı

Toplam 76 haber.