Sağlık

Sinir hasarı cinsel hayatı olumsuz etkiliyor Sinir hasarı cinsel hayatı olumsuz etkiliyor
Yenidoğan bebeklerde en sık görülen cilt döküntüleri Yenidoğan bebeklerde en sık görülen cilt döküntüleri
Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor
2 yaşındaki Gözde'ye 59 yaşındaki anneanneden böbrek 2 yaşındaki Gözde'ye 59 yaşındaki anneanneden böbrek
Dikkat fazla protein vücutta yağa dönüşüyor Dikkat fazla protein vücutta yağa dönüşüyor
Yiyecekleri kışa sağlıklı saklama tüyoları Yiyecekleri kışa sağlıklı saklama tüyoları
Hamile pilatesinde reflü riski Hamile pilatesinde reflü riski
Endoskopide 50 yaş uyarısı Endoskopide 50 yaş uyarısı
Ege Umut Hastanesinden Turgutlu Belediyesi Personeline Sağlık Desteği Ege Umut Hastanesinden Turgutlu Belediyesi Personeline Sağlık Desteği
Kronik yorgunluğa 'egzersiz aşısı' önerisi Kronik yorgunluğa 'egzersiz aşısı' önerisi
Uzmanlar uyarıyor: ağrıyan dişe kolonya basmayın Uzmanlar uyarıyor: ağrıyan dişe kolonya basmayın
Sünnetin zamanlamasını doğru planlayın Sünnetin zamanlamasını doğru planlayın
Batı Nil Virüsü anne sütü ve kan nakliyle bulaşabiliyor Batı Nil Virüsü anne sütü ve kan nakliyle bulaşabiliyor
Karaciğer yetmezliğinin yüzde 60 ila 70'i kronik hepatit kaynaklı Karaciğer yetmezliğinin yüzde 60 ila 70'i kronik hepatit kaynaklı
Uzmanlardan 'buz' uyarısı: Besin zehirlenmesine sebep olabilir Uzmanlardan 'buz' uyarısı: Besin zehirlenmesine sebep olabilir
Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler
Ramazan'da kilo vermeniz mümkün Ramazan’da kilo vermeniz mümkün
EMS Gıda'dan Ramazan Ayı mesajı EMS Gıda'dan Ramazan Ayı mesajı
26 haftalık dünyaya gelen Mucize Bebek 26 haftalık dünyaya gelen Mucize Bebek
Hastaların Yüzü  'Bir Nefes Sıhhat' Projesi ile Güldü   Hastaların Yüzü  'Bir Nefes Sıhhat' Projesi ile Güldü  
Sağlık Haberleri

Sinir hasarı cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

Sinir sistemindeki hasarın sertleşme ve boşalma sorunlarına yol açabileceğini vurgulayan Hattat Klinik'ten Üroloji-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, Sinir sistemi cinsel bölgedeki hisleri, hissiyatın yoğunluğunu, zevki ve uyarılmayı yöneten ana yapılardan biri, bunlara 'zevk sinirleri' de diyebiliriz. İnme, felç, omurilik hasarı, Parkinson gibi problemler köprüye zarar veriyor. Alkole, toksinlere, yanlış beslenmeye ya da bazı hasar-cerrahi işlemlere bağlı gelişen lokal sinir sorunları da öyledir dedi.

Yenidoğan bebeklerde en sık görülen cilt döküntüleri

Yenidoğan döneminde cildin çok daha hassas olması ve dış etkenlere karşı savunmasız kalması nedeniyle rengrenk döküntüler ortaya çıkabiliyor. Yenidoğan döküntülerinin zannedilenden çok daha masum olduğunun altını çizen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, Yenidoğan döküntüleri nadiren de olsa önemli hastalıkların belirtisi olabilirken, genelde çok masum şeyler olarak karşımıza çıkıyor dedi.

Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor

Diş, çene ve yüz bölgelerinin büyüme ve gelişim dönemi sürecinde veya sonrasında birtakım bozuklukları meydana gelebiliyor. Bu rahatsızlıkların tedavileriyle ilgilenen ortodonti, ağız içi ve ağız dışı aygıtlar ile kuvvetler uygulanarak diş-çene-yüz yapılarının estetik ve fonksiyonel hale getirilmesini amaçlıyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda sık rastlanan ortodontik bozukluklar hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seden Akan Bayhan, ortodontik tedavi için bir yaş kısıtlaması bulunmadığını ancak tedaviye başlama döneminin mevcut bozukluğa göre değişebildiğini söyledi. Bayhan, Çocuğunuzu ilk kez ortodontik muayeneye getirmek için en ideal yaş 7'dir. Bu yaşta tedavi gerekmeyebilir, ancak yapılan ortodontik muayene sayesinde tedaviye başlamak için en uygun dönem hakkında fikir sahibi olunur ve çocuk periyodik muayenelerle kontrol altında tutulmuş olunur diye konuştu.

2 yaşındaki Gözde'ye 59 yaşındaki anneanneden böbrek

Nevşehir Kapadokya'da yaşayan Esma ve Ömer Usat çiftinin ikinci çocukları Gözde Usat, 14 aylıkken gözleri ve yüzünde ortaya çıkan şişlik sonrası hastaneye kaldırıldı. İlk etapta doktorların alerji teşhisi koyduğu küçük kızın şişlikleri devam edince aile bu kez soluğu Kayseri'de bir hastanede aldı. Yapılan tetkikler sonrası Gözde'ye 'nefrotik sendrom' teşhisi konuldu. Küçük Gözde'ye 7 ay boyunca ev ortamında periton diyalizi tedavisi uygulandı. Tedaviden olumlu sonuç alınamadı ve küçük kızda böbrek rahatsızlığının yanı sıra kalp yetmezliği de başladı. Gözde'nin yaşadığı sıkıntılara dayanamayan anneanne Fatma Karşıdağ, torununa böbreğini bağışlamak istediğini söyledi. Yapılan tahlillerde anneanne ve torunun uyumlu olması sonucu Karşıdağ, Gözde için İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir'de ameliyat masasına yattı. Anneanneden alınan 4 katı büyüklüğündeki böbrek, Gözde'nin küçücük bedenine şifa oldu.

Yiyecekleri kışa sağlıklı saklama tüyoları

Anadolu'da yüzyıllardır çeşitli yöntemlerle yapılan kışlık yiyecek depolanması, gıdaların uzun süreler korunabilmesine imkn veren bugünün derin dondurma teknolojisiyle daha da kolay. Sağlıklı tüketim için yiyeceklerin kışa saklanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, hangi gıdaların hangi koşullarda ne kadar süreyle tazelik ve besin değerlerini koruduklarını Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğr. Görevlisi Gökhan Taşpınar anlattı.

Hamile pilatesinde reflü riski

Kadınların genellikle tıbbi yönlendirme olmadan pilates sınıflarına başvurduklarını ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Fizyoterapist Çağıl Ertürk, 'Pilates uygulayıcıları tarafından egzersiz için mutlak risk faktörleri hamilelerde taranmalı, medikal olarak uygun olan hamileler için kişiselleştirilmiş pilates programları tasarlanmalıdır' diye konuştu.

Endoskopide 50 yaş uyarısı

Mide tümörünün dünya ölçeğinde sık görülen tümörler arasında olmadığını belirten Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Okan Erdoğan, ABD'yi referans alırsak yılda bir milyon 700 bin kişiye yeni kanser tanısı konuluyor. Bunun 20 binini mide kanseri oluşturuyor. Hastalığın görünme oranı az diyebiliriz. Türkiye'de mide tümörleri kanser türleri arasında ilk 10'da yer alıyor. En sık görüldüğü bölge ise Doğu Anadolu Bölgesi diye konuştu.

Ege Umut Hastanesinden Turgutlu Belediyesi Personeline Sağlık Desteği

Turgutlu Belediyesi ile imzalanan kurumsal sağlık anlaşması gereği Turgutlu Belediyesi personelleri ve birinci derece yakınları Ege Umut hastanesinden indirimli sağlık hizmeti alabilecek.

Kronik yorgunluğa 'egzersiz aşısı' önerisi

Bir işe başlamakta kişinin kendisini yetersiz hissetmesi ve beraberinde ortaya çıkan tükenmişlik hissi 'yorgunluk' olarak tanımlanıyor. Uzmanlar yorgunluğu, fizyolojik, hastalıklara bağlı, akut, subakut ve kronik yorgunluk olarak sınıflandırıyor. 6 aydan uzun süre devam eden yorgunluklara 'kronik yorgunluk' adını verdiklerini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükerdalı, kronik yorgunluk ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Uzmanlar uyarıyor: ağrıyan dişe kolonya basmayın

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme kadar ağız ve diş sağlığına da dikkat etmek gerekiyor. Ancak ağız ve diş sorunları baş gösterdiğinde halk arasında geleneksel olarak yapılan uygulamaların sorunu çözmediği gibi diş sağlığını da olumsuz etkilediğini belirten Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, 'Ağrıyan dişe kolonya basmak, karbonatla beyazlatmaya çalışmak gibi evde yapılan müdahaleleri daha büyük sorunlara yol açabilir' uyarısında bulundu.

Sünnetin zamanlamasını doğru planlayın

Erkek çocukları için hayatın en önemli dönemlerinden birini sünnet oluşturuyor. Anne babaların aklında ise 'Çocuğumuzu ne zaman sünnet ettirmeliyiz?' sorusu ilk sırayı alıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen Avcı, sünnetin tıbbi açıdan her yaşta yapıldığını hatırlatarak, en ideal zamanın doğumdan sonraki ilk 2 aylık dönem olduğunu ifade etti.

Batı Nil Virüsü anne sütü ve kan nakliyle bulaşabiliyor

İlk kez 1937 yılında Uganda'da tanımlanan Batı Nil Virüsü, o günden itibaren dünyaya yayıldı. Hastalıkla ilgili açıklamalarda bulunan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, Batı Nil Virüsü'nün doğal konaklarının kuşlar olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arman, hastalık ve alınabilecek önlemlerle ilgili bilgiler verdi.

Karaciğer yetmezliğinin yüzde 60 ila 70'i kronik hepatit kaynaklı

<form name=it> Hepatitin A, B, C, D ve E virüslerinden oluştuğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, kronikleşmesi sebebiyle hepatit B ve C virüslerinin ön plana çıktığını söyledi. Prof. Dr. Çağrı Büke, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 28 Temmuz olarak belirlenen 'Dünya Hepatit Günü' dolayısıyla hepatit hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanlardan 'buz' uyarısı: Besin zehirlenmesine sebep olabilir

Yaz aylarında yiyeceklerin hem üretim hem de saklama koşullarının sıcak havadan etkilenmesi sebebiyle sıkça besin zehirlenmesi yaşanıyor. Özellikle yaz sıcaklarında çok sık tüketilen dondurma ve buz en çok zehirlenmeye yol açan besinler arasında yer alıyor.

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, kurban alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Veteriner Hekim Prof. Dr. Mustafa Nizamoğlu, Hayvanların genel olarak herhangi bir hastalığı taşıdığını düşündürecek belirgin semptomları olmadığına dikkat edilmelidir. Hayvanın dış görünüş olarak sağlıklı görünmesi, bitkin olmaması, canlı ve parlak yün ya da kıllara sahip olmasına bakılmalıdır' diye konuştu.

HAYVANIN BURUN, AĞUZ VE KULAK DELİKLERİNE BAKIN
Hayvandan insana bulaşan hastalıklara dikkat çeken Prof. Dr. Nizamoğlu, 'Hayvana ait doğal deliklerden (burun, ağız, kulak ) kötü kokulu, farklı renklerde ya da kan gibi akıntıların varlığı çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle veteriner hekim kontrolünden geçmiş olan kayıtlı hayvanlar satın alınmalıdır. Veteriner hekim muayenesi geçirmemiş kontrolsüz hayvanlardan insanlara bulaşabilecek birçok zoonoz hastalık etkeni bulunmaktadır' ifadelerini kullandı.

HAYVANI STRESE SOKMAYIN

Gıda Hijyeni ve Teknoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Semiha Yalçın ise, hayvanları aldıktan sonra nakil işlemlerinin de önemli olduğunu vurguladı. Dr. Yalçın, 'Tüm bu kriterler yanında dini açıdan uygun hayvanlar (gebe, kör olmayan) kurbanlık olarak belirlenebilir. Hayvanların alım işlemlerinden sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da nakil işlemleridir. Hayvan nakil işlemleri hayvanlarda strese neden olmayacak şekilde planlanmalı ve hijyenik açıdan herhangi bir hastalık etkeninin bulaşmasına sebebiyet vermeksizin uygulanmalıdır' dedi.

'ETİN KALİTESİ İÇİN 12 SAAT DİNLENDİRİN'

Hayvanları taşırken olası yaralanmalara karşı tedbir almak gerektiğinin altını çizen Dr. Yalçın, Kesim öncesinde etin kaliteli olabilmesi için hayvanlar yaz aylarında en az 12 saat dinlendirilmelidir. Yorgun, yeni nakil olmuş ya da strese maruz kalmış hayvanların kesimi hemen yapılmamalı, bu süreye uyulmalıdır. Kesim işlemi öncesinde en az 6 saat süreyle yemleme kesilmeli hayvana yalnızca su verilmelidir. Kesim işlemleri için yetkili mezbahalar ya da kurban kesim merkezleri ile anlaşılması kesim hijyeni ve sağlık açısından önemlidir' diye konuştu.

KURBAN KESİMİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kurban kesimi sırasında etin kanının iyice akıtılmasını öneren Dr. Yalçın, 'Kurbanlar asgari teknik ve hijyenik şartlara uygun yerlerde kestirilmelidir. Kesim işlemi mümkünse tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.  Kanın iyice akıtılması sağlanmalıdır. Aksi taktirde ette mikroorganizmalar kolayca üreyerek, etin kısa sürede bozulmasına yol açar. Etler kesimden sonra hemen tüketilmemeli 12 saat süreyle soğuk bir ortamda olgunlaştırıldıktan sonra tüketilmesi ete lezzet, gevreklik ve aroma sağlayacaktır' ifadelerini kullandı.

Toplam 93 haber.