Yeni Tayin Dönemi, ‘Vali Karadeniz’e Açık Mektup’ - Ahmet Orhan

Yeni Tayin Dönemi, ‘Vali Karadeniz’e Açık Mektup’


Benim güzel memleketim Manisa çok yönlü özellikleriyle yurdumun bir birinden güzel beldeleri arasında bile bir inci gibi parlamaktadır.

Manisa 1,5 Milyona yaklaşan nüfusu, milyarlarca doları bulan ihracat ve tarımdan yüksek teknoloji işletmelerine kadar üretim merkezi olma itibariyle de adeta bir pırlantadır.

Manisa, binlerce yıllık tarihi, iklimi, doğası ve benzersiz ovasıyla da dünyada tanınan bir kenttir.

Bu güzel şehir tüm bu özelliklerinin yanı sıra devlet ve millet hayatımız içinde vazgeçilmezdir.

Onun çok yönlülüğü ve sahip olduğu potansiyel, yönetenlerine de yansımıştır.

Manisa, devletimizin yönetilmesinde, demokrasimize istikamet çizilmesinde, bilim dünyamızda üst düzeyde görev alanların yetiştiği kenttir aynı zamanda.

Fatih Sultan Mehmet çağ açıp kapamayı Manisa’da öğrenmiştir.

Başka bir deyişle Manisa büyük görevler öncesi son seviye olmuştur.

Manisa, çırakların ve acemilerin değil engin tecrübe, yaratıcı fikir ve kararlılık sahibi usta bürokrasinin ve siyaset adamlarının görev alanı olmuştur.

Türk devlet geleneğinde yaz ayları nakil, tayin ve atamaların yapıldığı dönemdir.

Söz konusu yer değiştirmeler neredeyse tüm bakanlıklar için geçerli olmakla birlikte öncelikle İç İşleri ve Adalet Bakanlıkları kritik sayılabilecek atamaların yapıldığı bakanlıklardır.

Geçtiğimiz günlerde yine devlet geleneğimizde ve tarihimizde önemli yeri olan Kastamonu’da görev yapan vali bey Manisa’da görev yapmak üzere atanmıştır.

Kendisinden beklentiler yüksektir.

Yeni validen şehrimizin var olan potansiyelini birçok bakımdan daha üst seviyelere taşıması beklenmektedir.

Makul coğrafi büyüklüğe sahip ilimizde her biri ekonomik, sosyal ve kültürel merkez durumundaki 17 ilçemiz rehberlik, sevk ve idare beklemektedir.

Beklentilerin karşılanması anacak çok çalışmak, basiret ve tecrübeyle yoğrulmuş faaliyetleri mecbur kılmaktadır.

Valilerimizden, Fatihler, bakanlar, müsteşarlar, kaymakamlarımızdan da valiler, TBMM genel sekreterliği dahil Türkiye Cumhuriyetinin birinci derecesindeki bürokratlar yetişmiştir.

İlçelerimizin Emniyet Müdürlerinden, İl Emniyet müdürleri milletvekilleri, il emniyet müdürlerimizden valiler, bakanlar, müsteşarlar çıkmıştır.

Ne yazık ki 15 Temmuz 2016 bürokrasimizin tüm alanlarında derin tahribatlar yapmış, devlet hizmetinde kıdem ve tecrübenin zaruri olduğu alanlarda eksikliklere sebebiyet vermiştir.

Bu nedenle standardın altında birikimi olanların hak etmediği makamlara gelmesine de şahit olduk.

Elbette liyakatte yetersizlik halkın aleyhine sonuçlar doğurmuştur.

İçinde bulunduğumuz dönemde başka illerde görev yapmak üzere şehrimizden ayrılan başarılı bürokratlar hayır ve özlemle, başarısızlıklarıyla belleklerde kalanlar ise hatırlanmak bir yana unutulup gideceklerdir.

Dilek ve temennim yeni tayin döneminde başta mülki amirler olmak üzere her devlet dairesinde isabetli atamaların yapılması, idari anlamda Manisa’nın top yekun layık olduğu seviyeye taşınmasıdır.

Yeni dönemde Manisa’mızda görev yapacak olan başta sayın valimiz Yaşar Karadeniz olmak üzere tüm bürokrat ve adalet görevlilerine başarılı ve hayırlı hizmet yapmalarını diliyor ve şehrimize hoş geldiniz diyorum.

Günü geldiğinde umarım Manisa’dan sadece daha üst görevleri ifa etmek üzere, sevgi ve saygı kazanmış olarak ayrılırsınız.

ahmet_orhan@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Ekonomide Neler Oluyor

15Eyl

Abalıoğlunda Neler Oluyor

08Eyl

Üzümün Izdırabı

14Eyl

Rossi Süleyman ve Kaymakam 

31Ağs

Kongrelerin Ardından!