Chp ve MHP arasında Manisa'da adı konulamamış ittifak? - Haşim Karataş

Chp ve MHP arasında Manisa'da adı konulamamış ittifak?


Bir önceki yazımda MHP- ERGÜN ilişkisini ele almış sonuçla ilgili muhtemel sonuçlarıda değerlendirmiştim. Bu gün ise 2014 Manisa Büyükşehir ilk başkanlık seçiminden başlayarak Manisa’da MHP-CHP ve Cengiz Ergün gerçeğini gözleri önüne sermek istiyorum.

Sevgili okurlarım dün kaleme aldığım yazımla birlikte devam eden kısa bir yazı dizisi ile Manisa siyasetini sizlerle değerlendirmeye çalışacağım. Bilindiği üzere AK Parti Türkiye’deki Büyükşehir sayısını otuza çıkarmaya karar vermesiyle başlayan gelişmeler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’nin Manisa’nın ilk Büyükşehir belediye başkanı olma arzusuyla kanunun hazırlanmasından itibaren dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkmıştır.

2014 Yerel seçimleri bu günün aksine AK Parti ve MHP arasında alabildiğine şiddetli bir rekabetin olduğu ancak CHP ile MHP arasında samimi rüzgârların estiği olağan bir ortamda gerçekleşmiş ve Manisa’da yerel seçimler Milliyetçi Hareket Partisi’nin zaferiyle sonuçlanmıştı. Bu zaferin kazanılmasında Tanrıverdi’nin bir kısım AK Parti’linin tepkisinin yanı sıra bir başka antikap varki o daha da dikkat çekici o da;  Cumhuriyet Halk Partisi’nin 110.000 oyunun  Manisa büyükşehir belediye başkanı  Cengiz Ergün’e verilmesiydi.

2014 yerel seçimlerinde ortaya konulan tavurlar ve çıkan sonuçlar CHP ve MHP arasında adı konmamış bir ittifakın varlığına dair iddiaları ortaya atmış olsa da bilinen bir gerçek var. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde alenen ve apaçık CHP’nin MHP’ye çalışması ve oy vermesidir.  Her iki partinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘’Ekmek için Ekmelettin İhsanoğlu’nu aday göstermesiyle başlamış ve epeyce taraftar bulmuştur.

Yani Cengiz Ergün Manisa Büyükşehir  Belediye başkanı koltuğunda oturuyorsa bunu CHP’den gelen oylara borçludur. Ergün’ün CHP’li seçmenden bu kadar büyük oy almasında kendisinin ve ailesinin CHP kökenli olmasının etkisi de su götürmez bir gerçektir.

Sizlerin de dikkatinden kaçmamıştır. Cengiz Ergün’ün AK Parti mensuplarına özellikle Bülent Arınç hariç pek sempatik gelmediği bütün Manisa’nın bildiği bir olay ve gerçektir.  Bülent Arınç ile Ergün arasındaki yakınlığın gerçek sebebinin Arınç’ın AK Parti’li Tanrıverdi’yi mutlak suretle tasfiye etme arzusundan kaynaklandığı  o tarihlerde AK Parti kulislerinde en çok konuşulan konulardan birisi olduğu aşikardır. Yani Cengiz Ergün  Manisa’da MHP’lilerin ve CHP’lilerin sempatiyle baktığı ancak AK Parti’lilerin hoşlanmadığı bir siyasetçidir.

Yukarıda ifade ettiğim sosyo-psikolojik zeminde yapılacak olan seçimde Ergün kimlerden oy alabilir sorusu cevaplanmaya muhtaçtır.

Bu soruya duruma göre farklı cevaplar verilebilir.

Sıralayacak olursak;

1. Cumhur İttifakının beklendiği gibi Türkiye ve Manisa’da  gerçekleşmesi halinde CHP seçmeninin İttifak adayı Ergün’e oy vermesi beklenmemelidir. Yakın geçmişte AK Parti’liler ile Başkan Ergün arasında yaşananlara bakılırsa AK Parti seçmeninin büyük bir kısmının ittifak adayı olan Cengiz Ergün’e oy vermeyeceği de kesinlikle açıkça görülmektedir.

2. Cengiz Ergün Manisa siyasi kulislerinde geçtiğimiz aylarda CHP’nin önerisiyle İYİ partinin adayı olarak Millet İttifakının desteğinde yerel seçimde başkanlığı kazanabilir mi?

Her iki partinin 24 Hazirandaki oyuna HDP tabanının oyları bile eklense muhtemel Cumhur İttifakının oyunun daha fazla olması neredeyse kesindir. Elbette siyasette her zaman 2x2 her zaman 4 etmediği de ayrı bir realitedir. Değerli okuyucularım gördüğünüz gibi Cengiz Ergün açısından Manisa’da durum oldukça belirsiz. 2014 yerel seçimlerinde Manisa merkezin dışında ilçelerin oyları büyükşehir belediyesinin kazanılmasına büyük katkı saylamıştı. Bu katkıyı en çokta Turgutlu’da AK Parti ve Mustafa Serhat Orhan gitsin diye MHP’ye ciddi oranda oy ve destek veren CHP sağlamıştı.

Peki bu seçimlerde AK Parti ve MHP arasında ittifak olursa; Cengiz Ergün aday olabilecek mi? Yada ittifak adayı Cengiz Ergün olursa CHP nasıl bir yol izleyecek 2014 yerel seçimlerinde olduğu gibi yine MHP’nin büyükşehir belediye başkanı Cengiz Ergün’e destek ve oy verecek mi? Eğer oy destek ve oy verirse CHP’de Manisa’da ittifak ortağı olmuş olmayacak mı? Bu soruların cevaplarını yakın bir zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

Burada asıl antikap Manisa ve ilçelerinde İTTİFAK karşılık bulacak mı? Başkan Ergün’ün genel seçimler öncesi ‘’tavanda ittifak var tabanda yok’’ söylerinin bir benzeri 2019 yerel seçimlerinde tavanda olan ittifak tabanda olacak mı? AK Parti seçmeni  Manisa’da o çok eleştirdikleri ve hiç hazmetmedikleri Cengiz Ergün’e oy verecekler mi? yada teşkilat tabanından oy isteyecek mi?

Kamuoyunun ve Parti tabanının merak ettiği hususlardan ve siyasi kulislerde konuşulan konulardan birisi de 2013 Yılın da Manisa'da 473'ncüsü düzenlenen Mesir Festivali kapsamında Manisa'ya gelen MHP Lideri Devlet Bahçeli 2014 yılında yapılacak olan seçimde bu ekibin tekrar başarılı olması için Manisalılardan Başkan Cengiz Ergün için özellikle destek istemişti. Peki ne değişti bu sene iki kez bir takım açılışlar için Manisa’ya gelen genel başkan destek istemedi. Bunlar siyasi kulislerin en çok konuşulan konularından oldu.

2019 yerel seçimlerini ve Manisa siyasetini irdelemeye bu konuları ele almaya devam edeceğim.

Saygılarımla.

 

 

 

hasimkaratas@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!