MHP’li Başkan Cengiz Ergün aday gösterilmezse hangi partiden?...


MHP Genel Merkezi, MHP Lideri Dr.Devlet Bahçeli, Manisa Büyükşehir belediye başkanı Cengiz Ergün ve 2019 yerel seçimleri arasında git geller ve sıcak gelişmeler.

MHP’de Belediye başkan aday tespiti ve Cumhur İttifakının alt yapı çalışmaları devam ediyor.

24 Haziran genel seçimleri öncesi Cengiz Ergün’ün "Tavanda olan ittifak tabanda yok" açıklamaları MHP’de büyük yankı uyandırmış ve MHP lideri Dr.Devlet Bahçeli Ergün’ün açıklamalarına çok sert ifadelerle cevap vermişti. 'TABANDA İTTİFAK YOK SÖZLERİNİ ELİMİZİN TERSİYLE İTECEĞİZ' Hiçbir odak, hiçbir mahfil, hiçbir güruh, hiçbir siyasi düşük Cumhur İttifakını çatlatamayacaktır." Sözleriyle o günlerde gündeme damgasını vurmuştu.

Bu karşılıklı açıklamalar Manisa ile Ankara arasında çatlak mı? var sorularının sorulmasına neden olmuştu. 2019 yerel seçimlerinin yaklaşması ve geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak gelişmeler yeni soruların sorulmasına neden oldu.

Bilindiği üzere, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün bir süre önce MHP Genel Merkezi’nde Devlet Bahçeli’yle görüştüğü ve Genel Merkezde ki; görüşmede MHP liderinin, “Siz halen Adana büyükşehir belediye başkanımızsınız. Ve aynı zamanda büyükşehir başkan adayımızsınız yolunuz açık olsun” dediği geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.

Yine diğer bir olayda Merisin Büyük şehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın aday olmayarak yerine Toroslar Belediye Başkan Hamit Tuna’nın Mersin adayı olması kesinleştiği Mersinde yapılan toplantıyla ilan edilmesi kamuoyunda ve siyasi kulislerde bazı soruların sorulmasına kapı araladı.

Bahçeli’nin Ankara’da katıldığı bir tören sırasında Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’i ve Polatlı’nın MHP’li başkanını yeniden aday göstereceklerini kalabalıkların önünde açıklaması siyasi yangının fitilini ateşledi.

Şimdi burada Manisa ile alakalı sorulması gereken soru şu? Olabilir mi!...

1. MHP Lideri İki kez Manisa’ya bir takım önemli yatırımların açılışlarına gelerek verdiği önemi göstermesine rağmen Cengiz Ergün’ü niye aday olarak ilan etmemiştir.

2. Bu yaşanan gelişmeler ışığında; Başkan Cengiz Ergün MHP İl Başkanı ve MHPli ilçe belediye başkanlarıyla 24 Haziran sonrası yaptığı Bahçeli ziyaretiyle hangi mesajı vermek istemiştir.

3. Cengiz Ergün’ün yakın bir geçmişte Karaçoban’ın İYİ partiden milletvekili adayı olması sonrası yerine Alaşehir Belediye başkanı olan, Ali Uçak ile yaptıkları Bahçeli ziyaretine rağmen tam bu sürecin içindeyken niye aday olarak ilan edilmemiştir.  

Elbette MHP’nin Manisa Büyük şehir adayının isminin açıklanmadan önce bu soruların cevaplanması konunun aydınlığa kavuşması açısından zaruridir. Lakin bu soruların cevaplanması ve konunun doğru anlaşılabilmesi için Türkiye’nin içinde olduğu bu çalkantılı döneminde Manisa’da yaşananları da hatırlamakta fayda var.

Sislerinde hatırlayacağı gibi Sayın Bahçeli 7 Haziran seçimleri sonrası kendisine yöneltilen TBMM Başkanvekilliği ile alakalı Meral Akşener’in başkan vekili olarak aday gösterilip gösterilmeyeceğine dair soruya verdiği cevapla AKŞENER ihtilafı su yüzüne çıkmıştı. Yine 30 Kasım 2016 tarihinde ise Akşener MHP de genel başkan adayı olacağını ilan etmiş ve MHP çalkantılı bir döneme girmişti.

MHP’nin içerisinde bulunan Muhaliflerin olağanüstü kurultay toplamak üzere destek arayışlarına ciddi karşılık veren illerin başında Cengiz Ergün’e yakın Manisa delegelerinin olması Ankara ile Ergün arasında soğuk rüzgarların esmesine de neden olmuştu. Hatta kamuoyunda Akşener tarafından toplanan kurultaya iştirakin Manisa’dan yüksek olmasına Ergün’ün destek olduğu söylentilerinin Balgat’a kadar ulaştığı da herkesçe bilinmektedir.

Sayın Ergün’ün MHP ile ilişkileri 24 Haziran da yeniden testten geçmişti.

MHP vekil listesinin ikinci sırasında nüfusu göz önüne alındığında en fazla Büyükşehir yatırımı alan Selendi’nin MHP’li başkanı Nurullah Savaş aday gösterilerek Ergün’ün seçimlerde vereceği katkıyla 1 Kasım seçimlerinde az sayıda farkla kaybedilen ikinci milletvekilliğini sayının 10’a çıkmasıyla garantiye alınmak istenmesine rağmen Ergün’ün beklenen katkıyı vermediği iddiaları yaygınlık kazanmıştır.

Tüm bu yaşananların yanı sıra daha bir çok bakımdan MHP ile ERGÜN ilişkisi sorunlu gözükmektedir.

Bu sorunun cevabını bundan sonraki yazımda irdelemeye çalışacağım. Yukarıda izahını yapmaya çalıştığım bazı konuların devamını MHP İLE Cengiz Ergün’ün arasında sorun olup olmadığı hususunda ki düşüncelerimi siz değerli okurlarımla bu yazının devamında paylaşmaya çalışacağım.

Devamı bir dahaki yazımda….

Saygılarımla.

hasimkaratas@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!