Turgutlu'da Çifte standart Uygulaması Hayata Geçirilmiştir - Haşim Karataş

Turgutlu'da Çifte standart Uygulaması Hayata Geçirilmiştir


 

Turgutlu'da Çifte Standartlı Bir Uygulama Hayata Geçirilmiştir.

Semte veya duruma göre farklı davranışlarda bulunmak da ne demektir.

Turgutlu'nun bir kısmı prestijli, ancak kısmı ise prestijsiz olarak ikiye ayrıldı.Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Manisa’nın bir çok ilçesinde olduğu gibi Turgutlu’da prestij caddeleri adı altında yol çalışmaları uzun bir süre önce başladı ve halen devam ediyor. Öncelikle her zaman söylediğimiz üzere her yapılan güzel işin destekçisi yapılan her kötü işin ise takipçisiyiz.

Yakın zamanda Turgutlu'da bir çok sorun ile karşılaşıldı. Turgutlu'da başlatılan ve yapımı devam eden bu çalışmalar esnasında vatandaşların ve siyasilerin tepkileri ardı ardına geldi. Çalışmalar başladığında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Turgutlu’ya da kazandırılacak olan caddeler ile ilgili olarak altyapı yenileme çalışmaları ile prestij caddeleri inşa edeceklerini ve modern yaşam alanlarına imza atacaklarını beyan etti. Ancak gözden kaçırdıkları bir durum söz konusu oldu.

Gözden kaçan şeylerden bir tanesi ise takipsizlik ve ayrımcılık oldu.

Turgutlu’ya prestij katacağı ifade edilen ‘Prestij Caddeleri’ projeleriyle ilgili altyapı çalışmalarını başlatan ve devamında taş döşeme işlerini yavaş yavaş sonlandıran Büyükşehir belediyesi bir yerde hata yaptı. Bu kapsamda yapılan hatalardan biriside yüklenici firmaların yaptıkları işleri denetlememek ve de yollara döşenen taşların kalitesinin mahalle ve semtine göre farklı farklı olmasıydı.

Turgutlu'da yaşanan sıkıntılar herkesin malumu. Bununla birlikte bir çok mahallede yapılan işlerde de sıkıntılar oluştu ve vatandaşlar mağdur edildi. Bunların hepsi bir kenara, yeni bir durum ortaya çıktı. Prestijli caddeler, prestijsiz caddeler kavramı…! Neden böyle bir kavramdan bahsediyoruz. Hemen açalım. Mesela; Ergenekon Mahallesi veya Cumhuriyet Mahallesinde yapılan işlere baktığımızda farklı şehir estetiğine uygun işleri görebiliyorken diğer mahalle ve semtlerde yapılan işlerin şehir estetiğinden uzak ve gerçekten “baştan savma yap bitir” mantığının güdüldüğü aşikar.

Peki, ne demek istiyoruz bunu ifade ederken?

Şöyle ifade etmek istiyoruz.Turgutlu'da parke taşı döşenen yollara ve kaldırımlara bakıldığında söylediklerimizin hangi anlama geldiği  apaçık ortaya çıkacaktır. Turgutlu’lu vatandaşların ikiye bölünmesi yani tabiri caizse prestijli insanların caddesi, prestijsiz insanların caddesi gibi bir kavram çıkıyor yapılan işlere bakıldığında.. Biz bunun da etik bir davranış olmadığı kanaatindeyiz.

Bunun en bariz örneği de Camiönü mevkiinde yapılan çalışmalar, Şehitler Mahallesi yani Kırmahalle bölgesinde yapılan işler, İstasyon Altı Mahallesi'nde yani tren yolunun hemen altında yapılan işler, Topsahası yani Atatürk Mahallesinde yapılan işler vesaire bir çok kesime ikinci sınıf muamelesi yapılıyor. Bunun hiç de doğru bir belediyecilik anlayışı olduğunu düşünmüyoruz.

Turgutlu’nun elit mahalleler diye ayrılan kesimde prestij caddeleri yapılıyor, döşenen parke taşları bile değişik ve kaliteli ancak, bir çok sokak ve cadde prejtijsiz cadde olarak ikiye ayrılmış durumda.. Bu da vatandaşların tepkisine neden olurken “bu durumu yetkili isimler görmüyor, duymuyor veya bilmiyor mu?” diye somak gerekiyor.

Bu kadar vurdumduymazlığın had safhaya çıktığı bir dönemde böylesine bir ayrımı Turgutlu’lu vatandaşların kabul etmeyeceği apaçık ortadayken” böylesine bir hata nasıl yapılır?” o da kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Takdir siz Turgutlu’luların…

Umarım yapılan bu yanlışlar son bulur ve bu konuyla ilgili de Büyükşehir Belediyesi, Turgutlu Belediyesi yetkilileri konuyla ilgili gereken açıklamayı Turgutlu Halkına yaparlar diye düşünüyoruz. Bunun sehven yapılmadığı apaçık ortadadır. Bu yapılan işin bir izahı da yoktur. İnsanları ve yaşam alanlarını ikiye bölmek kimsenin haddine değildir.

Yapılan, yanlış ise yanlıştır. Bunu herkesin kabul etmesi ve Turgutlu’lu vatandaşlardan özellikle de o semtlerde yaşayanlardan özür dilenmesi gerekmektedir.

Buradan yetkililere sesleniyoruz.

Bundan haberiniz var mı?

Varsa çıkın Turgutlu’lu vatandaşlardan özür dileyin ve hatanızı telafi edin.

Eğer yoksa yüklenici firmayı bu işten alın. Aksi takdirde bu yapılan ayrımın bir karşılığı seçimlerde sizin karşınıza çıkacaktır. Demem odur ki o semtlerin insanlarının karşısına çıkamazsınız.

Ümit ediyoruz ki gereken yapılacaktır.Ve Turgutlu kamuoyuna ve Turgutlu’lu vatandaşlara durumu özetler ve aydınlatır bir açıklama yapılacaktır. Turgutlu yaşanan aksaklıklar nedeniyle yeterince zor günler geçirdi. Bir de böylesine telafisi olmayan bir ayrımcılık yapılmasına tahammül etmeyecektir.

Her iki belediye yetkililerini bu durumu açıklamaya davet ediyoruz.

Turgutlu'nun bazı semtlerinde kaliteli parke taşları yollara döşendi, adına da “prestij caddeleri” adı verildi. Diğer semtlere ise normal parke taşları döşendi ve yapılan işlerin basit kaldığı bunun da sınıf ayrımcılığına neden olduğu apaçık ortada...” diye yazdı.

Turgutlu Halkı her şeyi görüyor ve biliyor. Yetkililerin Turgutlu'da yapılan işleri ve yolları gezip bir karar vermesini tavsiye ediyoruz.

Bir çok mahalle ve  sokakta bu ayrım rahatça görülebilir.

Cumhuriyet Mahallesi / Gardalya Sokak

Diğer Mahalle ve Caddeler...

Cumhuriyet Mahallesi / Şehir Merkezi

 

hasimkaratas@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!